Ozel Piyano Dersleri Istanbul
Özel Piyano Dersi Verenler İstanbul
Ozel Piyano Dersleri Istanbul
Music Schools Piano Teachers Private Lessons Istanbul
Piyano Dersi Muzik Kursu Videolari Resimleri
Piyano Dersleri Muzik Kurslari Adresleri Telefonlari Istanbul
Piyano Dersi Kursu Tarabya Sariyer Istanbul
Müzik Okulu Tarabya Sariyer Istanbul
Piyano Dersleri Istanbul, Ozel Piyano Dersi
Piyano Dersi Kursu Atasehir Istanbul
Piyano Kursu Atasehir Istanbul
Bale Muzik Kursu Adresleri İstanbul
Ozel Piyano Dersi Istanbul
Private Piano Lessons Music Schools Teachers Classes Istanbul
Ozel Piyano Dersleri Muzik Kurslari Videolari Resimleri
Piyano Dersi Verenler Ozel Muzik Okullari Adresi Telefonu Istanbul

.

Piyano Dersleri Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

1. Piyano öğretmeninizin üniversite diplomasını bizzat gördünüz mü? Üniversite diploması mı? Piyano üzerine mi?

2. Takip edilen müfredat LCM gibi evrensel mi yoksa öğretmene mi has? Olası bir öğretmen değişikliğinde aynı müfredat kaldığı yerden takip edilebilecek mi?

3. Kurum MEB onaylı mı, konservatuar denkliği var mı?

4. London College of Music veya benzeri bir uluslararası sertifikasyon sınavına hazırlayabiliyor mu?

5. Dersler grup halinde mi yapılıyor? Farklı hızlardaki öğrenciler birbirine engel olmuyor mu?

6. Piyano dersine girecek kişi "Konservatuarda görevliyim." diyorsa, hangi derse girmektedir? Piyano mu, yoksa, örneğin, sanat tarihi mi?

"Piyano çalmak istiyorum"
Başarıya Giden
"Altın Öğütler"

Çocuğunuz ya da kendiniz için piyano dersi almak istiyorsanız bilmeniz gereken iki şey:
. Herkes piyano çalabilir ve bunun için özel bir yeteneğe gerek yoktur,
. Piyano çalabilmenin en önemli ve tek koşulu bunu gerçekten istemek ve iyi bir öğretmen bulmaktır.

Her öğretmenin kendine has öğretme teknikleri (metodolojileri) vardır. Burada öğretmenin aldığı eğitim kadar karakteri, kişisel gelişimi ve mesleğine olan sevgisi de önemli rol oynar. Dolayısıyla derslere başlamadan önce öğretmeninizle mutlaka tanışmalı ve hangi metodlarla ve nasıl çalışacağınızı öğrenmeli, bilgi almalısınız.

Eğer müzik bilginiz hiç yoksa mutlaka piyano dersi aldığınız kurumdan ya da öğretmeninizden piyano derslerine takviye olarak solfej yani temel müzik bilgisi dersi de almalısınız. Bu, daha çabuk ilerleme sağlamanız ve daha rahat çalışmanız için çok önemlidir. Solfej eğitiminizi ihmal etmemek için konuyu öğretmeninizle konuşmayı unutmayınız.

Piyano dersi alırken dikkat edilecek önemli hususlar:

Dik oturmalı,
Boyun, sırt, omuzlar, kollar ve bilekler serbest olmalı,
Parmakların uçlarıyla tuşa basmalı,
Avuç içi yuvarlak, kubbe şeklinde olmalı,
Tırnaklar kesilmiş olmalı,
Acele etmeden çalmalı,
İyi saymalı,
Parçanın tonunu bilmeli,
Ayrı el çalışmadan iki el çalmamalı,
Zorlandığınız ölçüleri tek tek çalışmalı, ve en önemlisi
Dikkatli, sakin ve sabırlı olmalısınız.

Piyano eğitimi çocuğun zeka gelişimini arttırıyor

Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu tartışmasız bir gerçek var; piyano çalmak zeka gelişimini hızlandırıyor ve arttırıyor.

Piyano eğitimi, çocuğun kültürel olarak zenginleşmesini, daha donanımlı hale gelmesini sağlamakla birlikte bedensel, bilişsel ve ruhsal olarak da gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Ayrıca unutmamak gerekir ki; piyano çalmak, uluslararası geçerliliği olan bir dil bilmekle eş değerdedir.

Çocuklar için piyano eğitiminin algılama düzeyini geliştirdiğinden şüphe etmek imkansız!

İki elin aynı anda farklı notalara bastığını ve iki farklı anahtarda bu notaları aynı anda okuyup çalabildiğini düşünün. Bunu yaparken sağlanan her türlü gelişim sizi/çocuğunuzu hayatın diğer alanlarında da farklı/avantajlı kılacaktır.

Müzik kulağı nedir?

Özellikle velilerden sıklıkla duyduğumuz yanlış bir kanı vardır: "Bir bakın lütfen, çocuğumun yeteneği yoksa boşuna piyano dersine başlamayalım".

Bu site aracılığıyla konuya açıklık getirmiş olalım;
Aslında bizde müzik kulağı olarak bilinen kavram müzik zekasıdır. Çok ender olmakla birlikte doğuştan çok gelişmiş bir müzik zekasına sahip (perfect pitch ya da absolute kulak olarak da bilinir) olarak doğan çocuklar vardır. Yine çok ender olmakla birlikte müzik zekası neredeyse hiç olmayan çocuklar da vardır. Ancak her doğan çocuğun genellikle müzik kulağı eğitilerek çok iyi bir seviyeye getirilebilir.

Müzik kulağı çok iyi olmayan çocuklar şarkı söyleyemeyebilirler, bazı enstrümanları çalamayabilirler. Ancak hemen her çocuk piyano çalabilir ve öğretmeniyle yapacağı çalışmalarla muzik kulağı yani duyuş algısı gelişir.

Piyano kurslarında çocuğunuzu kimseyle karşılaştırmayın! Her çocuk özeldir.

Herkesin algı düzeyi farklıdır. Piyanoya karşı duyduğu heves de farklıdır. Kişinin çalışma ortamı, hayat standardı, zamanı kullanma becerisi dolayısıyla yaşamı farklıdır. Tüm bu etkenler piyano derslerine başladıktan sonra öğrencilerin ilerleme düzeylerinde de farklılıklara neden olurlar. Dolayısıyla kendinizi/çocuğunuzu kimse ile karşılaştırmamanız çok önemlidir.

Piyano eğitiminde baskıcı olmak tehlikedir

Amaç çocuğun eğlenerek, müziği tanıyarak ve kendini geliştirerek piyano çalmayı öğrenmesidir. Piyano eğitiminde baskıcı olmak çocuğu piyanodan soğutmaktan başka işe yaramayacaktır.

Piyano kurslarında her öğrenci için farklı yöntem uygulanmalı

Disiplin ve düzenli çalışma isteyen piyano eğitimi sırasında her çocuk için farklı yaklaşım, farklı metod kullanılmadır. Bu ayarı ancak iyi bir öğretmen yapabilir. Bu sebeple toplu piyano dersleri yapılamaz. Piyano dersleri sadece birebir yapılabilir. Öğrencinin karakteri, yaşı, sosyal-kültürel-ekonomik konumu öğretmenin takip edeceği metodu doğrudan belirleyen etkenlerdir.

Piyano çalmaya başlayan herkes konser piyanisti ya da virtüöz olacak değildir. Amaç piyanonun bireye kazandırdığı fiziksel, sosyal ve kültürel özelliklerden faydalanmaktır. Tabii, kişi çok yetenekli ve azimli ise bir süre sonra kendisine profesyonel hedefler koyabilir. Öğretmen de bu hedefler doğrultusunda çalışmayı yönlendirebilir. "Hayır, biz sadece hobi okuluz" demez, tüm tecrübesi ve yeteneği ile öğrencisine destek olur ve hedefe ulaşmasına aracılık eder.

Özel piyano dersleri süreleri

İdeal Piyano dersi süresi 50-60dk. dır. Elbette bu, öğrencinin konsantrasyonu, performansı ve ayrıca öğretmenin ders programına göre değişiklikler gösterebilir.

Çoğunlukla haftada 1 ders yapılsa da öğrenme sürecinin hızlanması için bu 2 ya da 3’e çıkarılabilir.

Özellikle ders sonrasında verilen çalışmaları/ödevleri yapacak vaktiniz olmayacaksa haftada en az 2 ders yapılmasında fayda vardır. Öğrenilen bilgilerin tekrarı ve düzenli çalışma piyano eğitiminde çok önemlidir.

6 yaş ve altı çocuklar için ise ders süreleri daha kısa olabilir. Onlar oynayarak öğrenme döneminde oldukları ve dikkatleri çabuk dağılabildiği için ders süreleri 30 dk. olabilir.

6 yaş ve altı çocuklarda ders sıklığı yetişkinlere oranla daha önemlidir. Öğrendiklerini tek başlarına ödev adı altında yapmalarını istemek onları sıkabilir ve daha da önemlisi piyanoyu eğlenceli bir uğraş olarak görmek yerine bir zorunluluk olarak görmelerine neden olabilir. Bu çok tehlikelidir! Her öğretmen ve veli buna çok dikkat etmelidir.

Piyanoya hevesle başlayıp sonra soğuyan ve bir daha elini piyanoya sürmeyen öğrenci örnekleri hiç de az değildir. Burada yapılması gereken ilk şey ders süresini kısa tutup, sıklığını arttırmaktır. Haftada 2 ya da 3 defa 30 dk. lık oyunlarla desteklenmiş dersler çocuğun piyanoyu daha çok sevmesini ve daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır.

Piyano dersinizi kaçırmamaya özen gösterin!

Derslerin düzenli, aksamadan yapılması hem öğretmen için hem de öğrenci için önemlidir.

Her öğretmenin ders verdiği öğrencileri ile ilgili bir çalışma planı vardır; hangi eserler çalınacak, hangi hafta hangi çalışmalar yapılacak, vb. Aksayan dersler öğretmenin öğrenci ile ilgili yaptığı çalışmanın ritmini bozacaktır.

Öğrenci ise aksayan dersler nedeniyle bildiklerini unutup, bir sonraki dersi unuttuklarını hatırlamakla geçireceği için vakit kaybetmiş olacaktır.